Az első Föld napját 1970-ben, egy egyetemista hallgató kezdeményezésére tartották meg USA-ban. Az esemény célja az volt, hogy felhívja a döntéshozók figyelmét az élő bolygót fenyegető problémákra.
Immár ötven éve ünnepeljük a Föld napját, a kezdetben pusztán csak figyelemfelhívásnak szánt egy Denis Hayes nevű egyetemista. A kezdeményezéshez először mintegy 25 millió amerikai csatlakozott, majd ez a szám folyamatosan gyarapodott. Végül 1990-től a Föld napja az egész világon ismertté vált, s minden évben ezen a napon adja ki a washingtoni Worldwatch Institute éves jelentését a világ környezeti állapotáról.
Magyarországon szintén 1990-ben bukkant fel először a környezetvédelmi világnap. A Föld napja hamar bevonult a hazai jeles napok közé, amely eredetileg a zöld civil összefogásról, a figyelemfelhívásról, a hatékony környezetvédelmi intézkedések kiharcolásáról szólt. Érdekesség, hogy mára ugyan természetessé vált, de 1990-ben még csak Szombathelyen voltak Föld napi események.
Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot? Így hangzik a Föld napja mozgalom egyik jelmondata – áll a fna.hu cikkében. Magyarországon évről évre egyre többen érzik úgy, legalább megpróbálják – és legalább a Föld napján, április 22-én tesznek valamit ennek érdekében: fát ültetnek, rajzpályázatot hirdetnek, környezeti vetélkedőt, patak- és falutakarítást szerveznek, valamelyik zöldszervezethez csatlakoznak, vagy saját szervezetet alapítanak. És ez a Föld napja mozgalom legnagyobb sikere: hogy helyi igény szerint, helyi kezdeményezésre szerveződnek a Föld napi programok, és ma már nem csak a Föld napján.
Bár idén nem lesznek figyelemfelhívó rendezvények, cserébe a jelek szerint soha nem volt még annyira tiszta a levegő a nagyvárosokban a Föld napján, mint az idén!
“És te mit tehetsz? Sokat. Építs közösséget, zöldítsd környezetedet, ültess fát, termelj haszonnövényeket, komposztálj, éheztesd a kukát, szigetelj, közlekedj közösen, ne vásárolj csomagoltat, élj műanyagok nélkül, válts környezetbarát szerekre, félkész, kész helyett egyél friss hazait, egyél kevesebb állatit… ajándék a környezetnek, egészségednek. Minden héten.” – Föld Napja alapítvány