A Veggie jelenleg Budapest egyetlen nyers vegán étterme, ahol az egészségtudatosság mellett nagy hangsúlyt fektetnek az alapanyagok minőségére is, hiszen a nyers konyha mindezt igazán meghálálja ízében és zamatában egyaránt.
– Leichter Áronnal, a Veggie étterem managerével beszélgettünk
Hogyan alakult ki ez a nyersvegán kis minibirodalom a Belváros közepén?
Ezen a helyen 6 éve nyílt meg Budapest első, tisztán nyers vegán étterme. Azóta sok átalakulás és fejlesztés történt, aminek köszönhetően mostmár kb. 3 éve éve fut Veggie – nyers vegán bisztró néven a hely. Most júniusban felújítottuk az éttermet, de közben a profilunk is bővült. Eleinte csak étteremként működtünk, mostmár részt veszünk kitelepüléses rendezvényeken is, és emellett pedig tavaly elindítottuk a viszonteladói programunkat is, aminek keretein belül különböző cukrászdáknak, kávézóknak, éttermeknek szállítutunk nyers vegán desszerteket és aszalványtermékeket. Mostmár elmondhatjuk, hogy havonta kb. 150-200 tortát csak a partnereknek készítünk. Emellett persze van lehetőség arra is, hogy születésnapra, esküvőre, bármilyen családi eseményre előre rendeljenek tőlünk tortát, de olyan is volt már, hogy nyers vegán főételeket vittünk esküvőre, vagyis mostmár igen sok területet lefedünk.
Elsősorban vegán vedégitek vannak, vagy szívesen esznek itt vegyes táplálkozásúak is?
Fontos, hogy mi nem egy vegán központot szeretnénk létrehozni, hanem egy olyan egészségpontot a városban, ahol mindenki, aki szeretne egy friss salátát enni, vagy csak szeretne egy kicsit tenni az egészségéért, kellemes környezetben, finom ételeket tud elfogyasztani. Úgyhogy sok vegyes táplálkozású vendégünk is van, akik időközönként szívesen esznek vegán ételeket, és mi ezt nagyon szeretjük.
Mi az amivel itt napi szinten találkozhatnak a vendégeitek?
A kínálatunkban minden nap 8-10 féle nyers vegán étel található, a választék naponta változik, de vannak olyan népszerű ételek, amiket majdnem minden nap feltüntetünk az étlapon, mert várják is a vendégeink. Emellett minden nap van egy napi ajánlatunk is, valamint szoktunk készíteni különlegességeket is, például töltött káposztát, különböző burgereket, palacsintát, tortillát, kekszeket… Rengeteg lehetőség van, és mi ezt igyekszünk is kihasználni.
Fontos, hogy minden itt készül, a napi főételek is aznap reggel készülnek el frissen.
Az egyetlen hőkezelés, amit alkalmazunk, az az aszalás, de ott is a nyers vegán létnek az etikai oldalát betartva, maximum 42 fokon aszaljuk az ételeket, így készülnek például a ropogtatnivalóink.
A szószok, öntetek miből készülnek?
A többségük valamilyen olajos mag felhasználásával készül, be kell áztatni a magokat, és a felszívott folyadéktól olyannyira megpuhulnak, hogy utána egy nagyteljesítményű turmixgéppel krémesre lehet őket mixelni. Úgyhogy pl. a tzatziki saláta szósza nálunk napraforgómagból készül, de a töltött káposztához készült tejföl is.
Emellett pedig a kávéhoz adott mandulatejet is mi készítjük nyersen.
És a süteményekről mit szabad tudni?
Torták terén is igyekszünk folyamatosan újítani. Természetesen semelyik ételünk, így a tortáink sem tartalmaznak állati tejterméket, tojást, lisztet, hozzáadott cukrot, valamint gluténmentesek is vagyunk. Az egyetlen anyag amit édesítésre használunk, az a datolya, aminek ugyan magas a szénhidráttartalma, de másképp viselkedik a szervezetünkben, mint a finomított cukor, és ami fontos, hogy nincs olyan kellemetlen mellékíze, ami sok édesítőszernél sajnos megjelenik. De van olyan tortánk, amibe még datolyát is alig kell tenni, mert a gyümölcs önmagában megédesíti a süteményt.
Igyekszünk arra is odafigyelni, hogy ne csak a megszokott ízvilágot képviseljük, hanem kicsit extravagánsabb, merészebb ízeket is kipróbáljunk, ilyen például az általunk csak Hulknak nevezett bazsalikomos limetorta, vagy ott van a téli epertortánk, aminek semmi köze nincs az eperhez, mert céklával készül, és így lesz rózsaszín maga a torta.
Emellett persze megpróbáljuk megvalósítani az olyan klasszikusokat is, mint a flódni, a zserbó, a bountyszelet vagy a brownie, így tényleg mindenki megtalálja a számára legszimpatikusabb sütit.
Látom, hogy csodaszép színű turmixok is vannak…
A turmixainknál egy állandó dolog van, a 3 szín, a zöld, a sárga és a piros. Az, hogy mi kerül bele, az minden nap változik. Általában a zöld mindig a legvitamindúsabb, legenergetizálóbb, a sárga a legédesebb, abban lehet akár mangó, ananász, datolya is, a piros pedig a kettő közötti átmenet, általában édeskés, de mégis fanyar ízvilágú szokott lenni. Igyekszünk mindig szezonális zöldségekkel és gyümölcsökkel dolgozni, ez igaz a turmixok, a főételek és a torták esetében is.
És ki a kreatív megálmodója az ételeiteknek?
Alapvetően minden itt dolgozót arra bátorítunk, hogy élje meg a kreativitását, mindenki aktívan részt vesz az étterem működésében, például van olyan tortánk, amit egy pultoslány talált ki, és azóta is kapható.
Varga István nyers séffel már a múltban is együtt dolgoztunk, és most egy még szorosabb együttműködés született, István lett az étterem executive séfje, vagyis nem csak a nevét, hanem a szakmai tudását is adja a Veggiehez. Úgy hiszem, hogy egy teljes ételreform elé nézünk, valamint még több közös rendezvényt, főzőiskolát tervezünk Istvánnal. Ez mindenképpen mérföldkő az étterem életében, de talán Istvánéban is, úgyhogy nagyon várjuk a közös munkát.
Cím: Budapest, Garibaldi utca 5.
Telefon: +36 30 625 5665
Email: veggie.etterem@gmail.com
Weboldal: www.veggiebisztro.hu
Facebook: VeggieRawBistro
Instagram: veggienyersveganbisztro